W idealnym świecie nigdy nie musielibyśmy się martwić o zmianę hostów internetowych – nasza strona byłaby szczęśliwie mieściła się w obiekcie obecnego dostawcy hostingu z doskonałym czasem ładowania, przystępnymi kosztami i 100% przestojem.

Niestety świat nie jest idealny i ten idealny scenariusz rzadko, jeśli w ogóle, istnieje. Jeśli Twój obecny hosting nie daje tego, czego potrzebujesz, być może czas przejść na lepszy (porozmawiamy o tym, kiedy nadejdzie czas na zmianę w dalszej części tego artykułu ). Przeniesienie witryny do nowego usługodawcy hostingowego nie musi być tak męczące jak przeprowadzka do nowego domu. To może być dość łatwe, jeśli podejmiesz właściwe kroki.

Jak przenieść swoją stronę internetową

Przenosząc witrynę do innego hosta, musisz:

Kup i aktywuj nowe konta hostingowe,
Przenieś wszystkie pliki stron internetowych – w tym bazy danych i konta e-mail,
Zainstaluj i skonfiguruj aplikację (wersja PHP, WordPress itp.) Na nowym hoście,
Sprawdź nową witrynę na tymczasowym / tymczasowym adresie URL,
Rozwiąż problemy z ewentualnymi błędami,
Skieruj rekordy DNS domeny na nowego usługodawcę hostingowego

podróż pociągiem

Opcja nr 1: outsourcing przeniesienia witryny (za darmo)

Wybór hosta internetowego oferującego bezpłatną usługę migracji jest najlepszą opcją dla początkujących i zapracowanych właścicieli firm .

Hosting to branża konkurencyjna – firmy hostingowe robią wszystko, aby zdobyć nowych klientów. Wiele firm hostingowych, w tym te, które polecam, zapewniają bezpłatną usługę migracji stron internetowych nowym klientom. Wszystko, co musisz zrobić, to poprosić o migrację po zarejestrowaniu się u nowego dostawcy, a ich zespół wsparcia zajmie się ciężkim podnoszeniem ciężarów.

W większości przypadków jest to preferowany sposób, dzięki czemu można zaoszczędzić czas i skoncentrować się na innej kluczowej pracy z witryną.

Oto, co musisz zrobić, jeśli wybierasz się z tą opcją:

1- Zarejestruj się u usługodawcy hostingowego, który oferuje bezpłatną migrację strony
Dobre firmy hostingowe z bezpłatną migracją strony:

2- Zażądaj migracji strony i podaj szczegóły strony
Złóż wniosek o migrację z nowym usługodawcą hostingowym. Zwykle wszystko, co musisz zrobić, to podać dane logowania na starym hoście – nazwa hosta, login panelu sterowania, login FTP itp .; a Twój nowy hosting zajmie się resztą.

Przykład: Hosting InMotion

Przeniesienie witryny hostingu InMotion

Aby zainicjować transfer strony w InMotion Hosting, zaloguj się do panelu AMP> Operacje na koncie> Żądanie transferu strony. Kliknij tutaj, aby zainicjować bezpłatną migrację witryny InMotion .

Przykład: GreenGeeks

Możesz poprosić o usługę migracji witryny GreenGeeks po zakupie . Aby zainicjować migrację, zaloguj się do Menedżera konta GreenGeeks> Wsparcie> Żądanie migracji witryny> Wybierz usługę> Podaj podstawowe informacje o koncie (na starym hoście), takie jak adres URL panelu sterowania, dane logowania do konta. Uwaga – usługa migracji witryny GreenGeeks obejmuje nie tylko transfer cPanel, ale także migrację z platformy Plesk.

3- Strona z powrotem i zrelaksuj się

Tak, to wszystko, co musisz zrobić.

Brak rozwiązywania problemów z błędami bazy danych. Brak migracji kont e-mail. Łatwe jak ciasto.

narzędzia ręczne

Opcja nr 2: przenieś swoją witrynę ręcznie

1- Kup nowy hosting
Aby rozpocząć migrację hosta, potrzebujesz nowego hosta internetowego.

Istnieje wiele rozwiązań hostingowych, każde z własną konfiguracją i ofertą. Będziesz musiał ocenić i porównać, który jest odpowiedni dla Ciebie na podstawie wielu czynników, takich jak koszt, wymagana przestrzeń i konfiguracja serwera, aby wymienić tylko kilka.

Idealnie powinieneś również poinformować odwiedzających i / lub klientów, że przeprowadzasz się do nowego hosta, wraz z informacją o godzinach, w których dokonujesz zmiany. Dobrą praktyką PR jest przeprowadzanie okresowych aktualizacji statusu w sieciach społecznościowych, aby informować klientów. Ponadto rozważ prośbę użytkowników, aby nie odwiedzali Twojej witryny podczas migracji, aby zminimalizować obciążenie systemu i zapobiec dodatkowym problemom z obsługą klienta.

2- Przenieś pliki stron internetowych i konta e-mail
Dla tych, którzy prowadzą statyczną stronę internetową (strona bez bazy danych), wystarczy pobrać wszystko (pliki .html, .jpg, .mov) z istniejącego serwera hostingowego i przesłać je na nowy serwer zgodnie ze starym struktura folderów. Przeniesienia można dokonać szybko za pomocą agenta FTP / sFTP. Polecam użycie FileZilla, jeśli szukasz takiego.

Przeniesienie witryny dynamicznej (z bazą danych) wymaga nieco dodatkowej pracy.

Przenoszenie bazy danych
W przypadku witryny dynamicznej działającej w bazie danych (np. MySQL) musisz wyeksportować bazę danych ze starego hosta i zaimportować ją do nowego hosta. Jeśli korzystasz z cPanel, ten krok można łatwo wykonać za pomocą phpMyAdmin.

Jeśli korzystasz z systemu zarządzania treścią (np. WordPress, Joomla), przed zaimportowaniem bazy danych musisz zainstalować aplikacje jako nowy host. Niektóre CMS zapewniają łatwą funkcję przesyłania (np. Funkcje importu / eksportu WordPress) – możesz użyć tej funkcji do bezpośredniego przesyłania plików danych za pomocą platformy CMS.

Przenoszenie strony WordPress
Przenoszenie WordPressa z cPanel do cPanel

W przypadku witryn WordPress na hostingu cPanel (najczęstsza konfiguracja) najszybszym sposobem na przeniesienie witryny jest skompresowanie wszystkich plików w folderze „public_html” lub „www”, przesłanie folderu do nowego hosta internetowego i dodanie następujących dwóch wierszy do twojego WP-config:

Przenoszenie kont e-mail
Być może jedną z najtrudniejszych części zmiany hosta jest przeniesienie e-maila. Zasadniczo wpadniesz na jeden z tych trzech scenariuszy:

Scenariusz nr 1: poczta e-mail jest obecnie hostowana w rejestratorze domen (takim jak GoDaddy)

Ta konfiguracja poczty e-mail jest najłatwiejsza do przenoszenia. Zaloguj się do rejestratora domeny (gdzie hostujesz swój e-mail), zmień rekord A (lub @) hostingu e-mail na adres IP nowego hosta.

Scenariusz nr 2: konta e-mail są hostowane przez firmę zewnętrzną (taką jak Microsoft 365)

Upewnij się, że twoje rekordy MX, a także wszelkie inne rekordy, których potrzebuje twój dostawca usług e-mail, są aktualizowane w twoim DNS.

Scenariusz nr 3: konta e-mail są hostowane na starym serwerze internetowym

Jeśli przenosisz pełne konto z cPanel do cPanel, nie musisz ręcznie przenosić swoich kont e-mail. Alternatywnie możesz pobrać wszystkie swoje konta e-mail (i wszystkie pliki) z cPanel File Manager i przesłać je do nowego hosta. Proces jest prosty – oto przewodnik krok po kroku na wypadek, gdybyś potrzebował pomocy).

3- Kontrola końcowa i rozwiązywanie problemów
Po załadowaniu plików do nowej konfiguracji hostingu sprawdź dwukrotnie, czy wszystko działa poprawnie w witrynie

Niektóre firmy hostingowe udostępniają platformę programistyczną (np. SiteGround ), dzięki czemu można łatwo i płynnie wyświetlić podgląd witryny przed uruchomieniem jej w nowym środowisku, co pozwala zaradzić wszelkim problemom za kulisami.

Naprawianie błędów nawigacji w witrynie i brakujących linków
Podczas przenoszenia zasobów witryny z poprzedniego środowiska hostingowego możliwe jest, że zasoby, takie jak grafika, zostaną zgubione lub niektóre pliki zostaną pozostawione. Jeśli tak się stanie, Twoi odwiedzający prawdopodobnie wystąpią błędy 404. Miej oko na dziennik 404 podczas i po zmianie – ten dziennik ostrzega cię o niedziałających linkach lub zasobach, które musisz usunąć, aby przywrócić pełną funkcjonalność witryny.

W większości przypadków możesz skorzystać z .htaccess redirectMatch i przekierować, aby wskazać stare lokalizacje plików na nowe. Oto niektóre przykładowe kody, z których możesz skorzystać.

Zdefiniuj swoją stronę 404

Aby zminimalizować szkody spowodowane przez niedziałające linki – gdzie move.html to strona, którą chcesz pokazać odwiedzającym, gdy wystąpi błąd 404.

Rozwiązywanie problemów z błędami bazy danych
Istnieje ryzyko uszkodzenia bazy danych podczas zmiany. Wykorzystam WordPress jako przykład, ponieważ to jest to, co znam najbardziej.

Jeśli nadal możesz uzyskać dostęp do pulpitu nawigacyjnego WP, spróbuj najpierw wyłączyć wszystkie wtyczki i sprawdź, czy baza danych działa poprawnie. Następnie włącz je ponownie pojedynczo, sprawdzając stronę główną za każdym razem, aby upewnić się, że jest wyświetlana poprawnie.

Sprawa stałaby się trudniejsza, gdybyś nie miał dostępu do deski rozdzielczej. Wypróbuj te różne proste kroki, aby sprawdzić, czy działa:

Prześlij ponownie bazę danych, pisząc o nowej bazie danych.
Sprawdź, skąd pochodzi błąd uszkodzenia i spróbuj ponownie załadować ten plik ze starej witryny do nowej.
Otwórz plik i sprawdź, czy wskazuje na nowy serwer.
Rozwiązanie 1: Automatyczna naprawa bazy danych WordPress

Jeśli te kroki nie zadziałają, być może będziesz musiał trochę napisać kod, ale opowiem ci o tym.

Najpierw otwórz nową witrynę na FTP i przejdź do pliku wp-config.php. Plik powinien znajdować się w głównym folderze, w którym znajduje się blog. Utwórz kopię zapasową tego pliku przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.

Wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby zmienić hosta

Przejście na nowy hosting może być stresującym czasem – dlatego wielu właścicieli witryn woli nie zmieniać hosta, chyba że jest to konieczne. W końcu – po co marnować czas i energię, gdy wszystko działa dobrze?

Więc kiedy jest właściwy moment, aby zacząć szukać nowego hosta? Skąd wiesz, że Twój host jest główną przyczyną problemu z witryną? Oto kilka wskazówek:

Twoja strona ciągle się psuje
Twoja strona jest zbyt wolna
Obsługa klienta nie jest pomocna
Potrzebujesz więcej miejsca, funkcjonalności lub innych zasobów
Płacisz za dużo
Zostałeś zhakowany więcej niż raz
Słyszałeś o świetnej usłudze w innym miejscu
Dobry hosting = lepszy sen w nocy
Kiedy lata temu przestawiłem się na InMotion Hosting – wsparcie techniczne było bardzo pomocne i przełączyłem moją stronę bezpiecznie i solidnie podczas snu. Obudziłem się na stronie, która działała szybko i niezawodnie, bez żadnej usterki w serwisie.

Jeśli nie czujesz się na takim poziomie komfortu lub niepokoją Cię negatywne raporty, które widziałeś na swoim serwerze internetowym, być może czas na zmianę.

Używamy plików cookies!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.